nauka bez opłat
Szkolimy zawodowo
Branżowa Szkoła I Stopnia w Kętrzynie
Mechanik-monter maszyn i urządzeń
- System:Stacjonarny
- Wiek:Do 18 lat
- Czas:3 lata
Przemysł maszynowy należy do jednej z najbardziej rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju dlatego też mechanicy należą do grupy poszukiwanych pracowników Zawód mechanik-monter maszyn i urządzeń (podobnie jak inne zawody z tej branży: ślusarz, operator obrabiarek skrawających) jest ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych techniką i mechaniką, ze zdolnościami manualnymi, mających pragnienie tworzenia od podstaw do samego końca skomplikowanych technicznie przedmiotów. Praca mechanika-montera maszyn i urządzeń wymaga na ogół zespołowego działania i oparta jest na współpracy. Mechanicy-monterzy maszyn i urządzeń znajdują zatrudnienie w małych, średnich i dużych zakładach wymagających montażu, obsługi i naprawy maszyn urządzeń mechanicznych. Zawód ten występuje pod wieloma nazwami, stosowanymi w przemyśle – odpowiadającymi określonym stanowiskom pracy (montażysta, mechanik, ustawiacz, operator różnych urządzeń, konserwator)., mających wyobraźnię przestrzenną, potrafiących działać zadaniowo, samodzielnie i zespołowo.
Kwalifikacja zawodowa
- MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń
Realizowane przedmioty
Przedmioty ogólnokształcące przewidziane dla szkół ponadpodstawowych oraz przedmioty zawodowe realizowane w ramach turnusów doszkalających.
Kariera
Absolwent może podjąć zatrudnienie we wszystkich gałęziach przemysłu w zakładach produkcji maszyn oraz na stanowiskach eksploatacji maszyn a także w warsztatach naprawczych oraz możliwość prowadzenia własnego zakładu mechanicznego.
Podnoszenie kwalifikacji
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie mechanik – monter maszyn i urządzeń po potwierdzeniu kwalifikacji MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń, może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik mechanik po potwierdzeniu kwalifikacji MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego.
Wymagane dokumenty
- świadectwo ukończenia 8-klasowej szkoły podstawowej
- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki zawodu
- podanie o przyjęcie do szkoły
- 1 zdjęcie legitymacyjne
Do pobrania
Pobrany dokument wydrukuj i wypełnij, a następnie dostarcz do sekretariatu szkoły.
Praktyczna nauka zawodu
Praktyczna nauka zawodu odbywa się u pracodawców/rzemieślników zapewniających rzeczywiste warunki pracy. W pierwszym roku to dwa dni praktycznej nauki zawodu, zaś w klasie II i III to 3 dni.
Uczniowie podpisują z pracodawcą umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Wynagrodzenie za praktyki
- I klasa – nie mniej niż 8% przeciętnego wynagrodzenia czyli 569,94 zł
- II klasa – nie mniej ni z 9% czyli 641,18 zł
- III klasa – nie mniej niż 10% czyli 712,43 zł
Egzamin zawodowy
Nauka zawodu kończy się zewnętrznym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, organizowanym w naszej szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną lub Cech Rzemiosł Różnych. Uzupełnieniem dyplomu jest suplement w języku polskim i angielskim zawierający opis kompetencji zawodowych.
Egzamin zawodowy - CKE
Czytaj więcejNewsletter
Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych kursach.