nauka bez opłat
Szkolimy zawodowo
Branżowa Szkoła II Stopnia w Olsztynie
Technik pojazdów samochodowych
- System:Zaoczny
- Wiek:Od 18 lat
- Czas:2 lata
Technik pojazdów samochodowych to specjalista odpowiedzialny za diagnostykę, naprawę i konserwację pojazdów mechanicznych, w tym samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i innych środków transportu. Jest to zawód wymagający wiedzy technicznej, umiejętności manualnych oraz zdolności analitycznych.
Kwalifikacja zawodowa
- MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych
Dla absolwentów: branżowej szkoły I stopnia, którzy kształcili się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych (kwalifikacja: MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych) lub w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych (MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych).
Realizowane przedmioty
Przedmioty ogólnokształcące: j. polski, j. angielski, matematyka i informatyka oraz przedmioty zawodowe: bezpieczeństwo i higiena pracy; podstawy motoryzacji; użytkowanie pojazdów samochodowych; organizowanie obsługi i naprawy pojazdów samochodowych; nadzorowanie obsługi i naprawy pojazdów samochodowych; przeprowadzanie badań technicznych pojazdów samochodowych; język obcy zawodowy.
Kariera
Ścieżki kariery technika pojazdów samochodowych są zróżnicowane i mogą obejmować:
- Praca w serwisach samochodowych: Zatrudnienie w autoryzowanych serwisach lub niezależnych warsztatach samochodowych.
- Dział serwisu w firmach transportowych: Praca jako mechanik utrzymujący flotę pojazdów firm transportowych.
- Centra diagnostyczne: Specjalizacja w diagnostyce i przeglądach technicznych pojazdów.
- Samozatrudnienie: Otwarcie własnego warsztatu samochodowego.
- Instruktor/wykładowca: Praca jako instruktor w szkołach technicznych lub jako wykładowca na kursach i szkoleniach.
- Praca w branży motoryzacyjnej: Współpraca z producentami samochodów lub części samochodowych w zakresie testowania i rozwijania nowych technologii.
Wymagane dokumenty
- oryginał świadectwa ukończenia Branżowej Szkoły I stopnia
- zaświadczenie o zawodzie nauczanym w Branżowej Szkole I Stopnia, którego zakres odpowiada pierwszej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie nauczanym w Branżowej Szkole II Stopnia
- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki w danym zawodzie
- podanie o przyjęcie do szkoły
- 2 zdjęcia legitymacyjne
Do pobrania
-
Podanie o przyjęcie do szkoły
Pobrany dokument wydrukuj i wypełnij, a następnie dostarcz do sekretariatu szkoły.
Praktyki zawodowe
W Branżowej Szkole II Stopnia w Olsztynie obowiązkowe jest zrealizowanie praktyk zawodowych u pracodawców. Są to zajęcia, które mają na celu pogłębienie zdobytej wiedzy oraz nabycie praktycznych umiejętności związanych z zawodem, który uczeń będzie wykonywał w przyszłości w rzeczywistych warunkach pracy. Praktyka powinna spełniać warunki zawarte w programie praktyk, który powinien odzwierciedlać zakładane dla kierunku efekty uczenia się. Przebieg praktyk powinien być udokumentowany, umowa wraz z kartą praktyk dostępna jest w Sekretariacie Szkoły. Istnieje także możliwość zaliczenia praktyk na podstawie odbytego stażu lub wykonywanej pracy, jeżeli jest ona adekwatna do kierunku kształcenia.
Egzamin zawodowy
Nauka kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikację zawodową organizowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży odbywającym się w naszej szkole. Po pomyślnie zdanym egzaminie absolwent otrzymuje świadectwo kwalifikacji w zawodzie oraz dyplom technika handlowca. Uzupełnieniem dyplomu jest suplement w języku polskim i angielskim ułatwiający potwierdzenie kwalifikacji we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Słuchacze po zakończonej nauce otrzymują także świadectwo ukończenia szkoły i zdają egzamin maturalny.
Egzamin zawodowy - CKE
Czytaj więcejNewsletter
Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych kursach.