KATEGORIA C, C+E
CEL SZKOLENIA
- Doskonalenie znajomości zasad i przepisów służących bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej.
- Poznanie zagrożeń związanych z ruchem drogowym.
- Poznanie zasad postepowania w sytuacjach nadzwyczajnych.
- Zdobycie umiejętności kierowania samochodem ciężarowym oraz samochodem ciężarowym z przyczepą (przyczepami).
- Poznanie zasad techniki jazdy samochodem ciężarowym oraz samochodem ciężarowym z przyczepą (przyczepami) w różnych warunkach.
- Kształtowanie nawyków bezpiecznego kierowania samochodem ciężarowym i zespołem pojazdów z uwzględnieniem zasad i przepisów ruchu drogowego oraz ogólnie przyjętych zasad kultury – wyrozumiałości, powstrzymywania się od agresji.
ZAKRES SZKOLENIA
- 20 godz. zajęć teoretycznych kat. C (Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się po drodze publicznej, zagrożenia związane z ruchem drogowym, postepowanie w sytuacjach nadzwyczajnych).
- 20 godzin jazdy samochodem ciężarowym kat. C (Plac manewrowy: przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu, ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, parkowanie skośne, parkowanie prostopadłe, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu; Jazda w ruchu drogowym).
- 25 godzin jazdy samochodem ciężarowym z przyczepą kat. C+E (Plac manewrowy: przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu, ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, parkowanie skośne, parkowanie prostopadłe, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu; Jazda w ruchu drogowym).
ZAKRES UPRAWNIEŃ PO POZYTYWNIE ZDANYM EGZAMINIE, UPOWAŻNIA DO KIEROWANIA
- Pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu.
- Zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i przyczepy lekkiej.
- Uprawnia do kierowania pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kat. C łącznie z przyczepą (przyczepami).
- Uprawnia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami).
- Uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w prawie jazdy kat. B +E.
- Uprawnia do kierowania pojazdami określonymi dla prawa jazdy dla kat. AM
INFORMACJE DODATKOWE, CZYLI KROK PO KROKU
- Kurs kierowców w systemie równoległym polega na odbyciu całego szkolenia bez konieczności zdawania egzaminu państwowego po kat. C. Egzaminy zdaje się dopiero po zakończeniu całego kursu kat. C oraz kat. C+E a program szkolenia kat. C w części dotyczącej jazdy praktycznej samochodem jest skrócony o 10 godzin.
- Dla pojazdów określonych w prawie jazdy kat C, C+E minimalny wiek do kierowania wynosi 21 lat. (Uwaga: minimalny wiek obniża się do 18 lat dla osób które uzyskały kwalifikację wstępną – kurs dla kierowców zawodowych trwający 280 godz., który kończy test kwalifikacyjny).
- Szkolenie kończy egzamin wewnętrzny: teoretyczny oraz praktyczny.
- Koszt egzaminów państwowych:
Kat. C – 230 zł
Kat. C+E – 245 zł