Facebook: Czcionka: Kontrast:

Prawo jazdy Kat. C, C+E

KATEGORIA C, C+E
CEL SZKOLENIA
 1. Doskonalenie znajomości zasad i przepisów służących bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej.
 2. Poznanie zagrożeń związanych z ruchem drogowym.
 3. Poznanie zasad postepowania w sytuacjach nadzwyczajnych.
 4. Zdobycie umiejętności kierowania samochodem ciężarowym oraz samochodem ciężarowym z przyczepą (przyczepami).
 5. Poznanie zasad techniki jazdy samochodem ciężarowym oraz samochodem ciężarowym z przyczepą (przyczepami) w różnych warunkach.
 6. Kształtowanie nawyków bezpiecznego kierowania samochodem ciężarowym i zespołem pojazdów z uwzględnieniem zasad i przepisów ruchu drogowego oraz ogólnie przyjętych zasad kultury – wyrozumiałości, powstrzymywania się od agresji.
ZAKRES SZKOLENIA
 • 20 godz. zajęć teoretycznych kat. C (Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się po drodze publicznej, zagrożenia związane z ruchem drogowym, postepowanie w sytuacjach nadzwyczajnych).
 • 20 godzin jazdy samochodem ciężarowym kat. C (Plac manewrowy: przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu, ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, parkowanie skośne, parkowanie prostopadłe, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu; Jazda w ruchu drogowym).
 • 25 godzin jazdy samochodem ciężarowym z przyczepą kat. C+E (Plac manewrowy: przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu, ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, parkowanie skośne, parkowanie prostopadłe, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu; Jazda w ruchu drogowym).

ZAKRES UPRAWNIEŃ PO POZYTYWNIE ZDANYM EGZAMINIE, UPOWAŻNIA DO KIEROWANIA

 1. Pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu.
 2. Zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i przyczepy lekkiej.
 3. Uprawnia do kierowania pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kat. C łącznie z przyczepą (przyczepami).
 4. Uprawnia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami)  lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami).
 5. Uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w prawie jazdy kat. B +E.
 6. Uprawnia do kierowania pojazdami określonymi dla prawa jazdy dla kat. AM

INFORMACJE DODATKOWE, CZYLI KROK PO KROKU

 1. Kurs kierowców w systemie równoległym polega na odbyciu całego szkolenia bez konieczności zdawania egzaminu państwowego po kat. C. Egzaminy zdaje się dopiero po zakończeniu całego kursu kat. C oraz kat. C+E a program szkolenia kat. C w części dotyczącej jazdy praktycznej samochodem jest skrócony o 10 godzin.
 2. Dla pojazdów określonych w prawie jazdy kat C, C+E minimalny wiek do kierowania wynosi 21 lat.  (Uwaga: minimalny wiek obniża się do 18 lat dla osób które uzyskały kwalifikację wstępną – kurs dla kierowców zawodowych trwający 280 godz., który kończy test kwalifikacyjny).
 3. Szkolenie kończy egzamin wewnętrzny: teoretyczny oraz praktyczny.
 4. Koszt egzaminów państwowych:

Kat. C – 230 zł

Kat. C+E – 245 zł

Zobacz również

 • Akupunktura małych zwierząt

  Cel kursu Na kursie poznasz i nauczysz się stosować akupunkturę jako niekonwencjonalną, komplementarną metodę terapii w leczeniu małych zwierząt. Informacje organizacyjne Kurs jest przeznaczony dla: lekarzy weterynarii, techników weterynarii, zootechników oraz studentów kierunków weterynaria i …

 • Pierwsza pomoc dziecku

  Cel kursu Teoretyczne i praktyczne przygotowanie słuchaczy do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej niemowlętom i dzieciom Informacje organizacyjne Kurs podzielony jest na dwie części: ZAGADNIENIA URAZOWE- koszt szkolenia 200,00 zł wyposażenie apteczki I pomocy zaopatrywanie ran …

 • Kierowca i konwojent zatrudniony przy transporcie zwierząt

  Cel kursu Przygotowanie  do egzaminu na licencję uprawniającą do przewozu żywych zwierząt. Informacje organizacyjne Kurs trwa 8 godzin. Zakres szkolenia: Planowanie trasy, zmiany trasy i adnotacje dokonywane w tym zakresie. Podstawy anatomii i fizjologii zwierząt …


Copyright © wmzdz.pl Projekt i wykonanie: Estymo - strony www OlsztynEstymo